Powered by Smartsupp

Dopravně psychologické vyšetření řidičů: Kdy a pro koho je povinné?

01.05.2025

Dopravně psychologické vyšetření je odborné posouzení psychické způsobilosti řidiče k řízení motorových vozidel. Provádí se pomocí specializovaných metod psychologické diagnostiky a jeho cílem je zajistit, že řidič disponuje potřebnými psychickými schopnostmi pro bezpečné a zodpovědné řízení.

Kdo musí vyšetření absolvovat?

Povinnost podstoupit dopravně psychologické vyšetření se vztahuje na určité skupiny řidičů, zejména ty, kteří řídí vozidla vyšších hmotnostních kategorií nebo pracují jako profesionální řidiči:

  • Řidiči skupiny C1+E, C nebo C+E, kteří řídí nákladní automobil s největší povolenou hmotností převyšující 7500 kg.

  • Řidiči skupiny D1+E, D nebo D+E, pokud řídí motorové vozidlo zařazené do těchto skupin, tedy převážně autobusy a jiná vozidla pro přepravu osob.

Profesionální řidiči a pravidelné přezkoušení

Řidič z povolání je povinen podstoupit první dopravně psychologické vyšetření před zahájením výkonu činnosti profesionálního řidiče. Další vyšetření se pak opakují v pravidelných intervalech:

  • Nejdříve šest měsíců před dosažením 50 let věku,

  • nejpozději v den 50. narozenin,

  • a dále každých pět let (tedy ve věku 55, 60, 65 let atd.).

Díky těmto vyšetřením se sleduje nejen aktuální stav řidiče, ale i případné změny v jeho psychické kondici, které by mohly ovlivnit jeho způsobilost k řízení. Vyšetření tak plní důležitou roli v prevenci dopravních nehod a zvyšování bezpečnosti na silnicích.